HostingDomeny.pl
Pomoc w wyborze hostingu i domeny dla stron WWW

Najszybszy Hosting Stron WWW: Poradnik i Ranking 2023

Człowiek wybierający hosting i domeny Hosting to jeden z fundamentów Twojej strony internetowej. To właśnie na nim przechowywane są pliki potrzebne do wyświetlenia strony. Jeżeli hosting działa szybko – to z dużą pewnością przyczynia się to do sprawnego funkcjonowania Twojej witryny. Ale dlaczego w sumie jest to aż takie ważne?

Szybkość hostingu – dlaczego jest ważna?

Strona internetowa jest umieszczona na serwerze. Po wpisaniu domeny do przeglądarki, zostaje ona załadowana, dzięki czemu wyświetla się odwiedzającemu. Jest to możliwe dzięki temu, że pliki potrzebne do jej załadowania są umieszczone na serwerze, który jest dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Takie pliki to jedne z zasobów udostępnianych w ramach hostingu.

Jednak sama dostępność serwera to zdecydowanie za mało. Żeby strona funkcjonowała poprawnie, serwer musi być szybki i wydajny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ:

To oczywiście tylko kilka argumentów wskazujących na istotę szybkiego działania serwera i samej strony internetowej. Warto jednak przyjrzeć się, dlaczego rola serwera jest tutaj aż tak istotna.

Co wpływa na szybkość hostingu?

Szybkość hostingu najlepiej jest ocenić… porównując go z innym hostingiem. Jeżeli taka sama strona na jednym serwerze ładuje się przez 2 sekundy, a na innym przez 10, to od razu widać, że wina leży po stronie hostingu.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na takie testowanie serwerów. Jeżeli nie masz na to czasu, ale jednocześnie chcesz wybrać serwer, który będzie szybki i godny zaufania, wówczas koniecznie przyjrzyj się poniższym kwestiom.

Rodzaj dysku twardego

Gdy chodzi o szybkość serwera, jednym z najważniejszych czynników jest rodzaj zastosowanego dysku twardego. Nie może być mowy o standardowych dyskach talerzowych – szybki serwer powinien opierać się na dyskach SSD, które wykorzystują technologię flash, umożliwiając o wiele szybszy dostęp do plików.

Szczególnie warto przyjrzeć się serwerom wykorzystującym dyski SSD NVMe. Wówczas szybkość odczytu może być ok. 7 razy szybsza od standardowych SSD. Wszystko to sprawia, że serwer umożliwia błyskawiczny dostęp do plików, a w konsekwencji także i wyświetlenie strony.

Przydział zasobów

Nie tylko dysk twardy jest istotny dla sprawnego funkcjonowania serwera. Podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, serwer opiera się na podzespołach takich jak procesor oraz pamięć RAM. Żeby jednak Twoja strona czy inna aplikacja internetowa funkcjonowała prawidłowo na serwerze, konieczne jest to, aby inni użytkownicy serwera nie wykorzystywali w pełni takiej mocy obliczeniowej.

W tym celu podczas wyboru serwera warto sprawdzić, czy zapewnia on możliwość zarezerwowania sobie określonego przydziału zasobów. Dobrze, aby było to przynajmniej 1 GHz mocy obliczeniowej CPU (lub 1 rdzeń procesora) oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. W takiej sytuacji nawet w obliczu wzmożonego zainteresowania Twoją stroną, możesz liczyć, że serwer będzie w stanie obsłużyć zapytania.

Aktualne technologie

W kwestii szybkości wiele zależy od tego, jakie technologie są stosowane na serwerze. Przede wszystkim warto przyjrzeć się aktualności języka PHP. Język ten ma swój “cykl życia”. Każda z wersji jest wspierana przez 2 lata, po czym przez rok otrzymuje wyłącznie podstawowe łatki bezpieczeństwa. Po tym czasie nie powinno się już korzystać z dotychczasowej wersji – nie tylko ze względu na mocno ograniczona wydajność, ale także ze względu na luki bezpieczeństwa. Dobrze, aby serwer umożliwiał korzystanie z najnowszej dostępnej wersji.

Kolejna kwestia odnosi się do systemów wspierania pamięci podręcznej. Dobrze jeżeli serwer umożliwia korzystanie z takich rozwiązań – dzięki temu interpreter PHP nie musi każdorazowo kontaktować się z bazą danych, aby otrzymać pliki niezbędne do wyświetlenia strony. Sprawia to, że serwer jest mniej obciążony – a strona może ładować się szybciej. Takie systemy to Redis i Memcached.

Nie można także zapomnieć o serwerze LiteSpeed, który jest szczególnie istotny w przypadku dynamicznych stron internetowych (szczególnie tych opartych na WordPress). Jego wydajność w tym obszarze jest nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż w przypadku standardowego Apache. 

Limity i ograniczenia

Na szybkość serwera ogromny wpływ mają także rozmaite limity nakładane na poszczególnych klientów usługi. Otóż w ramach hostingu współdzielonego zasoby serwera są dzielona na wielu klientów. Aby uniemożliwić “zdominowanie” czy też “zawłaszczenie” zasobów przez poszczególnych użytkowników, nakładane są rozmaite limity.

Problem jest jednak taki, że niektóre limity mogą prowadzić do znacznego spowolnienia działania hostingu – zwłaszcza w przypadku większego zainteresowania. Szczególnie trzeba uwzględnić następujące limity:

Ranking najszybszych hostingów 2023

Dobrze, ale jak to wygląda w praktyce? Czy faktycznie można znaleźć taki hosting w rozsądnych pieniądzach? Odpowiedź brzmi: tak! Poniżej znajdziesz zestawienie najciekawszych propozycji, gdy chcesz postawić na szybkie działanie serwera.

1# Zenbox.pl

Hosting Zenbox

To jeden z najszybszych hostingów na rynku. Co więcej oferuje on bardzo ciekawy system rozliczeń, w którym pakiet uzależniony jest od liczby wizyt na stronie. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala Ci na dopasowanie hostingu do zapotrzebowania generowanego przez Twoją witrynę.

Cena najtańszego pakietu rozpoczyna się (w promocyjnej cenie) już od 100 zł za rok. W tej cenie otrzymujesz m.in.:

Zobacz ofertę Zenbox ➙

2# SeoHost.pl

Hosting SeoHost

Żeby móc wykupić szybko działający serwer, nie trzeba od razu liczyć się z wielkimi wydatkami. Doskonale widać to w przypadku oferty SeoHost, w której to najtańszy pakiet można wykupić już za 67 zł rocznie. Wszystko to sprawia, że jest to najlepszy wybór, gdy chodzi o stosunek ceny do jakości.

Już w najtańszym pakiecie otrzymujesz:

Zobacz ofertę SeoHost ➙

(kod rabatowy 20%: SEOSTART)

3# dhosting.pl

Hosting dhosting

Analizując szybkie hostingi, trudno przejść obojętnie obok oferty dhosting.pl. W przypadku tego dostawcy można powiedzieć, że ma się do czynienia z połączeniem hostingu oraz cloud hostingu. Dlaczego?

Otóż w dhosting.pl możesz elastycznie dostosowywać aktualny pakiet do swoich oczekiwań. Jednocześnie możesz liczyć na wsparcie techniczne i administrację hostingiem.

Cena elastycznego hostingu to 359 zł netto rocznie (pierwszy rok 99,80 zł). Co otrzymujesz w tej cenie? Pakiet obejmuje m.in.:

A jeżeli takie rozwiązanie jest dla Ciebie niewystarczające, możesz skalować swój plan hostingowy aż do 24 GHz CPU, 64 GB RAM oraz 1 TB.

Zobacz ofertę dhosting ➙

(↑ rabat 25% z linkiem powyżej ↑)

4# CyberFolks.pl

Hosting cyber_Folks

Sprawdź także ofertę cyberfolks.pl. To bardzo wydajny hosting, który opiera się na nowoczesnych technologiach. Na pewno docenią go osoby, którym zależy na szybkim działaniu strony opartej na WordPress – ale nie tylko oni.

Serwer w cyberfolks.pl kosztuje od 199 zł rocznie (z promocyjną ceną 49 zł na pierwszy rok użytkowania). Nawet w najtańszym pakiecie możesz liczyć na:

Zobacz ofertę cyber_Folks ➙

(kod rabatowy 10%: 53563711)

5# Kru.pl

Hosting Kru

Na koniec warto wspomnieć także o ofercie kru.pl. Serwer od tego dostawcy także umożliwia bardzo szybkie działanie, a przy tym jest dostępny w atrakcyjnej cenie. 

W najtańszym pakiecie – kosztującym 149 zł netto rocznie – otrzymujesz:

To naprawdę ciekawe rozwiązanie. A jeżeli chcesz się upewnić, czy na pewno jest to dla Ciebie odpowiednia oferta – możesz skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

Zobacz ofertę Kru ➙

Jak widzisz – szybki hosting wcale nie musi być sporym obciążeniem dla budżetu. Możesz wybierać z bardzo zróżnicowanej oferty. Doskonale widać, że nawet w cenie w okolicy 100 zł rocznie możesz zapewnić swojej stronie (lub innej aplikacji internetowej) doskonałe warunki do szybkiej pracy.