HostingDomeny.pl
Pomoc w wyborze hostingu i domeny dla stron WWW

Domena .PL: jak zarejestrować? Kiedy warto ją wybrać?

Człowiek wybierający hosting i domeny Każda domena składa się z nazwy właściwej oraz rozszerzenia. W przypadku końcówki .pl od razu dajesz do zrozumienia odwiedzającemu, jaki jest język danej strony. W ten sposób informujesz także, że dana strona posiada treści, które są przeznaczone przede wszystkim dla osób mieszkających w Polsce (lub mających np. polskie korzenie).

Domena .pl – co to takiego?

Domeny nie są produktem, który można mieć na własność. Istnieją one tak długo, jak długo ktoś je opłaca. Po zarejestrowaniu domeny, zostaje ona wpisana do odpowiedniego rejestru, który je nadzoruje, dbając o porządek w tej kwestii.

W przypadku domen globalnych – są one nadzorowane przez “główny” rejestr prowadzony przez ICANN. Jednak w przypadku domen krajowych rolę prowadzenia rejestru są cedowane na organizacje funkcjonujące w poszczególnych krajach. Tak samo jest w przypadku końcówki .pl.

Gdzie i jak zarejestrować polską domenę?

W Polsce rejestr domen prowadzi NASK czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jednak, żeby zarejestrować domenę .pl nie należy kontaktować się bezpośrednio z instytucją prowadzącą rejestr. 

Dzięki systemowi partnerskiemu, daną domenę rejestruje się u rejestratora – czyli w firmie oferującej możliwość zarejestrowania adresu internetowego. Po opłaceniu takiej domeny – odpowiedni wpis automatycznie pojawia się w rejestrze. Od tego momentu możesz korzystać z danego adresu.

Dlaczego wybrać domenę .pl

Domena .pl jest w Polsce najpopularniejszym rozszerzeniem. Dlaczego? Otóż:

Końcówka .pl to domena pierwszego wyboru dla większości stron w Polsce. Nie powinno to dziwić. Jeżeli kierujesz treści na swojej stronie przede wszystkim do odwiedzających z naszego kraju – warto przyjrzeć się właśnie takim adresom. 

Nie będziesz mieć z tym problemu – zdecydowana większość rejestratorów w pierwszej kolejności skupia się na cenie oraz dostępności adresu właśnie z takim rozszerzeniem. Wystarczy, że wpiszesz preferowaną nazwę do wyszukiwarki na stronie rejestratora, a uzyskasz informację odnośnie możliwości jej zarejestrowania. 

Najniższą cenę rejestracji i odnowienia domen z końcówką .PL oferuje obecnie 3hosting.pl.