HostingDomeny.pl
Pomoc w wyborze hostingu i domeny dla stron WWW

Rozszerzenia domen: lista popularnych końcówek domen

Człowiek wybierający hosting i domeny Domena składa się z nazwy właściwej oraz rozszerzenia. Zastosowana końcówka ma bardzo istotny wpływ na to, czy dana nazwa jest łatwa do zapamiętania. Co więcej – może ona także określać język strony, jej tematykę czy nawet wskazywać na lokalny zakres oddziaływania.

Co to są końcówki domen?

Wybierając domenę dla strony nie podejmujesz decyzji wyłącznie o samej nazwie. Istotna jest także końcówka. Dzięki niej już patrząc na sam adres strony można określić np. w jakim jest ona języku oraz jakiej tematyki może ona dotyczyć.

Rozszerzenia domen mogą być różnorodnie klasyfikowane. Jedną z popularniejszych form podziału jest rozróżnienie na:

To jednak tylko jeden sposób na rozróżnienie domen. Możesz spotkać się także z podziałem końcówek na:

Poszczególne rozszerzenia są nadzorowane przez inne rejestry. W przypadku domen globalnych – takich jak .com czy .org – nadzór nad nimi sprawuje ICANN. Jednak w przypadku domen krajowych są to rejestry powoływane przez poszczególne państwa (w Polsce jest to NASK).

Lista domen

Rozszerzenia domen sprawiają, że możesz zarejestrować nazwę, akcentując to, co według Ciebie jest najważniejsze – możesz zaznaczyć, że strona jest polska lub też zwrócić uwagę na jej międzynarodowy charakter. 

Lista rozszerzeń jest bardzo długa. Od momentu wprowadzenia domen nTLD można powiedzieć, że absolutnie nie jest ona zamknięta, bowiem możliwe jest uruchamianie nowych końcówek z inicjatywy poszczególnych podmiotów.

Warto jednak przyjrzeć się najbardziej popularnym rozszerzeniom. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem domeny, sprawdź np.:

Jeżeli jednak chcesz skupić się na odbiorcy z Polski, warto wybrać np.:

Gdy takie domeny to dla Ciebie za mało, zastanów się nad domenami nTLD. Takie rozwiązania mogą pozwolić Ci się wyróżnić. Decydując się na nowe rozszerzenie nie trudno o unikatowy adres. Możesz wybierać z końcówek takich jak:

Możesz sprawdzić, jakie końcówki oferuje dany rejestrator domen, wpisując preferowaną nazwę w wyszukiwarkę na jego stronie. 

Nie musisz oczywiście decydować się wyłącznie na domenę pierwszego szczebla. Zauważ, że w Polsce możesz wybierać z szerokiego katalogu domen regionalnych, takich jak:

To oczywiście tylko przykłady. Jednak jeżeli chcesz pokazać odbiorcy już na wstępie, że strona jest interesująca przede wszystkim dla mieszkańców danego regionu (a przy tym… interesuje Cię zakup tańszej domeny) – możesz przyjrzeć się właśnie takim końcówkom.

Domeny drugiego szczebla to także rozszerzenia funkcjonalne. W Polsce są to np.: 

Dobra domena może mieć istotny wpływ na to, czy Twoja strona będzie popularna. Jeżeli liczysz na to, że Twoi odbiorcy będą na nią trafiać poprzez bezpośrednie wpisanie adresu (a nie np. z wyszukiwarki) warto zadbać, by była ona unikalna i łatwa do zapamiętania. Dobór odpowiedniego rozszerzenia może mieć tutaj bardzo istotne znaczenie. 

Samą wolną domenę możesz znaleźć w wyszukwiarce wolnych domen .dotisto spośród ponad 1200 różnych rozszerzeń.

Polecamy rejestrację domen u jednego z najtańszych rejestratorów w naszym rankingu: Hostido.pl (najtańsza rejestracja i odnowienie domeny w kolejnych latach).