HostingDomeny.pl
Pomoc w wyborze hostingu i domeny dla stron WWW

Hosting WordPress: Poradnik i Ranking 2023

Człowiek wybierający hosting i domeny WordPress to jeden z najpopularniejszych silników CMS na świecie. Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem ładnie wyglądającej, a przy tym łatwej w zarządzaniu strony internetowej - naprawdę warto przyjrzeć się temu systemowi.

Prawda jest jednak taka, że aby strona oparta na WordPressie miała “odpowiednie warunki” do funkcjonowania, bardzo istotne jest to, aby serwer był dopasowany właśnie do takiego systemu. Co to oznacza w praktyce?

Hosting pod WordPress – czy to na pewno konieczne?

Na pewno zastanawiasz się: skoro WordPress jest tak popularnym systemem, to czy nie jest tak, że wystarczy pierwszy lepszy pakiet serwerowy, aby można było go uruchomić? Otóż… temat ten jest nieco bardziej skomplikowany. 

Wprawdzie do zainstalowania WordPressa na serwerze nie są potrzebne wygórowane wymagania sprzętowe – jednak do jego jak najszybszego funkcjonowania – już zdecydowanie tak.

Jakie parametry powinien mieć hosting WordPress?

Hosting może “ciągnąć w dół” możliwości Twojej strony opartej na WordPressie. Może to prowadzić do jej długiego ładowania się, niestabilności, pojawiania się błędów itd. Jak się przed tym ustrzec? Wybierz serwer z uwzględnieniem poniższych elementów.

Aktualne PHP

WordPress to system CMS, który jest oparty na PHP. Zatem do jego funkcjonowania konieczny jest hosting obsługujący taką technologię. Jednak bardzo istotne jest to, aby serwer obsługiwał możliwie najnowszą wersję języka PHP.

To bardzo istotne nie tylko dla wyświetlania zawartości dynamicznej strony internetowej – gdzie to właśnie interpreter PHP kontaktuje się z bazą danych w celu otrzymania potrzebnych danych. To także bardzo istotne dla wszelkiego rodzaju wtyczek, widgetów i rozszerzeń.

Jeśli np. zależy Ci na otwarciu sklepu internetowego w oparciu o WordPress – przy wykorzystaniu WooCommerce – nieaktualna wersja PHP może doprowadzić do rozmaitych problemów z obsługą sprzedaży. Gdy chcesz umieścić na stronie widget umożliwiający np. pozostawienie opinii – takie rozwiązanie także może wymagać od Ciebie korzystania z najnowszej wersji PHP.

W związku z tym temat aktualnej wersji PHP jest kluczowy dla poprawnego działania strony opartej na WordPress. Hosting WordPress zdecydowanie powinien to uwzględniać – i obsługiwać najnowszą aktualną wersję tego języka.

Jednoczesne procesy PHP

Kolejna kwestia także wiąże się z językiem PHP. Chodzi tutaj jednak nie tylko o samą wersję obsługiwanego języka – ale o wydolność interpretera, który jest zainstalowany na serwerze.

Niemal każde działanie na stronie wymaga od interpretera PHP kontaktu z bazą danych w celu pobrania danych potrzebnych do wyświetlenia danej witryny. Jednak – jako, że mamy do czynienia z hostingiem współdzielonym – taki interpreter nie jest przypisany do jednej strony, ale jest użytkowany przez wszystkich klientów mających konto na serwerze. Rodzi to pewien problem, w którym duże zainteresowanie stroną internetową może prowadzić do rozmaitych opóźnień w jej wyświetleniu.

Dlatego też wybierając hosting pod WordPress przyjrzyj się, jak wygląda kwestia limitu jednoczesnych procesów PHP. Jeżeli serwer umożliwia poniżej 10 takich procesów jednocześnie, wówczas może to doprowadzić do kolejkowania się zapytań – a w konsekwencji do sporych opóźnień w wyświetlaniu strony.

Pozostałe limity i ograniczenia

Gdy już o limitach mowa, trzeba przyjrzeć się także pozostałym ograniczeniom nakładanym na klientów hostingu. Zanim zdecydujesz się na serwer, koniecznie przeanalizuj:

Szybkie dyski

Żeby strona oparta na systemie WordPress działała szybko, konieczne są… szybkie dyski na serwerze. W przypadku standardowych nośników talerzowych typu HDD, opóźnienia w ładowaniu się plików są na porządku dziennym. Jak się przed tym ustrzec?

Najlepiej postaw na dyski SSD, które dzięki wykorzystaniu technologii flash, oferują zdecydowanie szybszy odczyt oraz zapis plików. Najbardziej wymagający powinni spojrzeć na nośniki typu SSD nVME. Są one nawet 7-krotnie szybsze od dysków SSD.

Wszystko to sprawia, że nawet rozbudowana graficznie strona internetowa oparta na jednym z gotowych szablonów WordPress może działać szybko. Dlaczego? Otóż będzie to możliwe dzięki błyskawicznemu dostępowi do plików na serwerze.

Obsługa nowych technologii

Wspomniałem już o tym, jak bardzo istotna jest aktualność języka PHP. To jednak nie jest jedyna technologia obsługiwana przez serwer, której należy się przyjrzeć.

Żeby strona oparta na WordPress była w stanie szybko działać, dobrze aby serwer opierał się na oprogramowaniu LiteSpeed. W przypadku stron opartych na takim silniku jest to o wiele szybsze i bezpieczniejsze rozwiązanie od standardowo stosowanego Apache.

Bardzo istotne jest także to, aby serwer obsługiwał silniki pamięci podręcznej – np. Redis czy Memcached. Dzięki nim często stosowane dane są przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Zdecydowanie odciążą to serwer (w szczególności interpreter PHP), umożliwiając znacznie szybsze działanie strony. 

Dodatkowe opcje dla WordPress

Przeglądając oferty hostingu WordPress możesz natknąć się na rozmaite funkcje dodatkowe, które dedykowane są do tego konkretnego systemu. Wśród nich można wymienić:

Ranking hostingów WordPress 2023

Gdy już wiesz, które funkcje są najbardziej istotne dla sprawnego funkcjonowania stron opartych na WordPress, przyjrzyj się poniższemu zestawieniu.

1# CyberFolks.pl

Hosting cyber_Folks

Wprawdzie nie jest to najtańsze rozwiązanie – za pakiet do WordPress trzeba tu zapłacić ok. 250 zł za rok – to jednak oferuje bardzo wiele przydatnych funkcjonalności i technologii, które sprawiają, że strona oparta na WP może szybko działać. 

Na szczególną uwagę zasługują:

Zobacz ofertę cyber_Folks ➙

(kod rabatowy 10%: 53563711)

2# JDM.pl

Hosting JDM

Gdy szukasz hostingu dla WordPressa, trudno przejść obojętnie obok oferty JDM. Pakiety dedykowane do WordPress zaczynają się już od ok. 100 zł rocznie.

Co otrzymujesz w tej cenie? M.in.:

Zobacz ofertę JDM ➙

(↑ rabat 10% z linkiem powyżej ↑)

3# dhosting.pl

Hosting dhosting

Jeżeli interesuje Cię dobry hosting WordPress, sprawdź także ofertę Dhosting. Roczna cena pakietu zaczyna się od 359 zł, jednak oferuje on bardzo przydatne funkcjonalności.

Zwróć uwagę chociażby na:

Zobacz ofertę dhosting ➙

(↑ rabat 25% z linkiem powyżej ↑)

4# HashMagnet.pl

Hosting HashMagnet

Bardzo ciekawą propozycją, gdy chodzi o hosting WordPress, jest oferta HashMagnet. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą skupiać się na kwestiach technicznych, ale oczekują szybkiego działania strony.

W najtańszym pakiecie – zaczynającym się od ok. 250 zł rocznie – otrzymujesz:

Zobacz ofertę HashMagnet ➙

(kod rabatowy 10%: JWH)

5# LH.pl

Hosting LH

Hosting WordPress można znaleźć także w ofercie LH. Dlaczego warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu? Ceny pakietów zaczynają się od ok. 40 zł za rok. 

Co otrzymujesz w tej cenie? Będzie to chociażby:

Zobacz ofertę LH ➙

(kod rabatowy 20%: LH-20-170463)

To oczywiście nie są wszystkie firmy hostingowe, które oferują serwery dostosowane pod WordPress. Jak widzisz – jest z czego wybierać. Jestem przekonany, że jeżeli zastosujesz się do przytoczonych przeze mnie wskazówek – będziesz w stanie wybrać hosting, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Dzięki temu strona na WordPressie będzie mieć zapewnione odpowiednie warunki do szybkiej i stabilnej pracy.